Aj pomerne pokojné vody sveta ľudských zdrojov rozvírila minulý rok situácia spätá s pandémiou. Poďme sa spolu pozrieť na pár zaujímavých zistení, ktoré táto doba so sebou priniesla do sféry HR.
Vo Veľkej Británii vyšla v marci tohto roka správa, že počet dní, ktoré zamestnanci strávili PN bol len 1,8 %. Je to najnižšia hodnota za posledných 26 rokov. Jednou z možných príčin je fakt, že ľudia podstatne viac pracovali z domu.
V júni 2020 uskutočnila spoločnosť Gartner prieskum v 127 spoločnostiach, s cieľom zistiť ich plány týkajúce sa pracovísk po skončení pandémie. Prieskum ukázal, že 47 % spoločností umožní svojim zamestnancom pracovať na diaľku aj naďalej. Ostatné spoločnosti (43 % respondentov) zavedú flexibilné dni, takže si zamestnanci môžu vybrať medzi prácou z domu alebo v kancelárii.
Hybridná kancelária je jedným z najhorúcejších HR trendov v roku 2021.
Možno konštatovať, že aj „vďaka“ pandémii sa blížime k ére hybridných kancelárií. Hybridná kancelária je jedným z najhorúcejších HR trendov v roku 2021.
Nedávna správa spoločnosti McKinsey uvádza, že v roku 2021 sa spoločnosti zamerajú na budovanie silného vedenia a pocitu dôvery u súčasných zamestnancov a potenciálnych kandidátov na trhu práce. Takéto zistenia nie sú prekvapujúce, pretože zamestnanci v neistých časoch hľadajú spoľahlivé a stabilné pracovné prostredie.
Zaujímavým a inšpiratívnym benefitom, ktorý úspešne realizovali mnohé zahraničné firmy je dovoz jedla domov. Celú agendu zabezpečuje firma, ktorá tak odbremeňuje svojich zamestnancov od nákupov a zdĺhavého varenia. Bonusy ako tieto, ukazujú zamestnancom, že spoločnosti na nich záleží a podporuje ich v ťažkých časoch aj skutkom, nie len slovom. V časoch lockdownu bola táto aktivita zamestnávateľov veľmi vítaná
Zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov
Nedávny prieskum spoločnosti Udemy ukázal, že dopyt po zvyšovaní kvalifikácie vzrástol v roku 2020 na neuveriteľných 38 %. Pre porovnanie, v roku 2019 to bolo iba 14 %.
Prečo sa práve zvyšovanie kvalifikácie stalo jedným z kľúčových trendov v oblasti ľudských zdrojov?
Pretože je to udržateľný a efektívny prístup k rozvoju vašich pracovných síl. Zvyšovanie kvalifikácie pomáha personalistom udržať si zamestnancov, zvyšovať morálku a znižovať náklady na nábor a zaškolenie nových zamestnancov.
Dbajte na svoju povesť, môžete tak výrazne ušetriť
Aj keď je doba náročná a finančne napätá, budujte svoje dobré meno. Zamestnávatelia s „nie práve najlepšou“ povesťou musia na obsadenie pozície ponúknuť minimálne o 10 % vyšší plat. Aj to je podmienené predpokladom, že o nich kandidáti vôbec prejavia záujem. Vo výsledku teda prijímajú za vyšší plat menej kvalifikovaných zamestnancov.
Aj pomerne pokojné vody sveta ľudských zdrojov rozvírila minulý rok situácia spätá s pandémiou. Poďme sa spolu pozrieť na pár zaujímavých zistení.