Túžba po kariérnom raste nie je u zamestnancov samozrejmosťou. Nie každý túži raketovo postúpiť na vyššie priečky vo firemnej hierarchii. Koniec koncov, nie každý má obrovské kariérne ambície – niektorí ľudia chcú len zaplatiť svoje účty. Neznamená to ale, že zamestnanec je menejcenný. Takýto pracovník podáva dlhoročne stabilné výkony a tvorí pevný stĺp, o ktorý sa môžete v krízových situáciách oprieť, ak je správne ocenený a motivovaný.
Zamestnanci, ktorí chcú postupovať vyššie, sú zväčša motivovaní dosiahnuť sebou stanovené ciele a sú ochotní pre to spraviť aj veci nad rámec pracovných povinností. Druhú skupinu tvoria mimoriadne šikovní pracovníci, ktorí dosahujú nadštandardné výkony a prinášajú do firmy inovácie a v konečnom dôsledku aj vyššie tržby.
Jedna aj druhá skupina predstavuje veľkú výhodu. Pri správnej motivácii a ohodnotení sú mimoriadnym prínosom, z ktorého firma môže ťažiť aj dlhé roky po ich odchode.
Takmer v každej firme by sa našiel aspoň jeden šikovný alebo dravý zamestnanec. Nezriedka sa do týchto ľudí investuje, či už školením alebo rôznymi bonusmi.
V skutočnosti 78 % zamestnancov uviedlo v štúdii Mercer, že by zostalo dlhšie u svojho zamestnávateľa, ak by pred sebou videli kariérny postup. Keď si vypočítate, že strata zamestnanca stojí firmu až tretinu ich ročného príjmu, stojí za zváženie motivovať pracovníka, aby vydržal u vás dlhšie. Určite by to malo byť súčasťou vašej stratégie v oblasti ľudských zdrojov.
Kariéry posun je druhým najčastejším dôvodom, prečo zamestnanci zvažujú odchod z firmy. U tých, ktorí nevidia kariérne príležitosti, je štyrikrát väčšia pravdepodobnosť, že odídu, a to už v nasledujúcom roku.
Máme pre vás tipy, ako si udržať kvalitných zamestnancov. Radi sa s vami podelíme. Napíšte nám.
Ako sa ku kariérnemu rastu stavajú zamestnávatelia?
Len 28 % spoločností pri obsadzovaní voľných miest zvažuje interných kandidátov. Menej ako dve tretiny zamestnancov má pocit, že v súčasnej práci majú potenciálne kariérne príležitosti.
Ak nepodporíte kariérny rast u svojich zamestnancov, môžu sa cítiť ukrivdení. V budúcnosti to nemusí robiť v rámci kolektívu „dobrú krv“, čo môže mať opäť vplyv na produktivitu a pracovnú efektivitu.
Nie je potrebné prepadať panike. Podľa prieskumu spoločnosti BlessingWhite z roku 2017 až 85 percent pracovnej sily nevidí žiadny problém so zotrvaním na rovnakom pracovnom mieste, pokiaľ môžu naďalej rozvíjať svoje schopnosti.
Čo z toho pre vás vyplýva? Podporte ľudí, ktorí sa chcú vzdelávať, rásť a prinášať tým benefity pre firmu. Na druhej strane, akceptujte zamestnancov, ktorí robia rovnakú prácu celé roky, cítia sa komfortne a netúžia sa ďalej rozvíjať. Ich stabilný prístup k povinnostiam sa vám môže hodiť v časoch, kedy sa začne rozpadať tím alebo firma bude prechádzať turbulentnejším obdobím.